Kasutaja: Parool:   Registreeri Parool ununes?
Uudised Üritused Video Galerii Plaadid Artistid Artiklid Foorum Muusika Otsi
 
:: Intervjuu: Pok (2...
:: Intervjuu: Spark
:: Intervjuu: Mike j...
:: Intervjuu: Metsak...
:: Intervjuu: Hanf Kung
:: Intervjuu: 1teist
:: Intervjuu: s'Poom
:: Intervjuu: DVPH
:: Intervjuu: HVNS
:: Dissimisest. Ehk...
:: Intervjuu: Pok
:: Vinyl
:: Intervjuu: Ms. Dy...
:: Intervjuu: Seadus...
:: Tänavakunsti järe...
:: Tartu grafiti eri...
:: Jazz hop
:: Kuidas see kõik a...
:: Intervjuu: Wst
:: Luubi all - 5LOOPS
Edasi

 
Intervjuu: Pok (2. osa)

Pok on Pärnust pärit poeet ja räppmuusik, kelle muusikat kirjeldab ennekõike laitmatu riimiseadmisoskus ja Tammsaarelik suhtumine töösse. Härra ei anna oma lugudes grammivõrragi alla üheski aspektis ja on rahul vaid siis, kui tulemuseks on peensusteni paika sätitud tervik, mis tihtipeale ahhetamapanevate riimide ja mõnusa huumorivõtme abil lahkab aktuaalseid ja olulisi teemasid. Muusika on ennekõike meelelahutus ja Pok suudab meelt lahutades panna coolajaid mõtlema... isegi siis, kui nad seda ise ei taha.

Tere! Kuigi Su värskeima albumi 'Uperkuut' ilmumisest on möödas juba mõned kuud, siis leian, et õnne soovida pole kunagi hilja. Palju õnne oma esimese füüsilisel kujul ilmunud albumi puhul!


Hei! Aitäh.

Sinu esimene EP ilmus 2012 aasta oktoobris. Väitsid eelmises ehh'i intekas, et selle (Fatamorgaana EP) tegemine võttis Sul aega 2 kuud. Uue albumi (Uperkuut LP) puhul ei saa vist sarnasest ajavahemikust rääkida? Kui kaua selle albumi tegemine aega võttis, kui arvestada nt esimese loo valmis kirjutamist (mis ka albumile jõudis) kuni esimese plaadiesitluseni ja mis oli selle protsessi juures kõige vaevarikkam?

'Uperkuut' oli pikem protsess kui 'Fatamorgaana' juba puhtalt lugude arvu poolest. Aega läks umbes aasta, et lõviosa lugusid kirjutada ning kogu krempel lindistada, kuni käeshoitava albumini. Mõned lood kirjutasin täielikult või osaliselt reisil olles. Mõni Indoneesias Balil, mõni pisikestel Gili saartel, Kambod˛as Koh Rongil, kuskil Indias jne. Räpparil ja ränduril on koguaeg märkmik käepärast.

'Fatamorgaana EP' ja 'Uperkuut LP' vahele jäi ka Su seljakoti reis mööda Aasia. Kui suur osa albumimaterjalist valmis seal olles ja ehk kirjutad mõned laused ka oma muljetest ja reisikogemusest.

Ideetasandil valmis vist kogu album ringi trippides. Rohkem kui mõned laused kirjutasin möödunud suvel Pärnu Postimehesse kuue paarisleheküljelise artikli näol. Poolt aastat ja üleüldiselt kõiksuguseid reisimuljeid on keeruline mõne lausega kokku võtta. Varem ma seljakotiga nii pikalt trippimas polnud käinud ja rännupisiku sain endale jäädavalt. Kuigi ahmisin kõike sisse iga pooriga, siis südame võlus India oma maailma halvimate ja parimate lõhnadega ning iga ette ennustamatu nurgatagusega.

Kui Eesti räpistseeni võõrale inimesele tutvustada, millist muusikat teeb üks Pärnu poeet nimega Pok, siis ma küsiks, et Pok, Pok – Kes seal siis on?

Mitte lüüriline Kellogs vaid lüüriline Lennox,
kellest läbi ei näri ka 42 Vellot.

Tutvumiseks on ehk paslik külastada järgnevaid lehekülgi:
SC – www.soundcloud.com/pok-4
FB – www.facebook.com/pokcreation
'Uperkuut' LP – pokcreation.bandcamp.com

Piinlik ei tohiks räpivõõral inimesel neid linke kuulates ehk hakata.

Kuna eelmisest albumist on juba juttu olnud ehh'i boordil, millele lisaks hoolitses wst ka kõigi nö vanade heade küsimuste eest, siis vast on mõtekam minna Su mai kuus ilmunud albumi 'Uperkuut LP' juurde. Kuidas albumi tagasiside seni on olnud? On mingeid eredamaid seiku ka seoses sellega, või on eestlased ikka eneseleomase tagasihoidlikkusega nukid kokku löönud ja öelnud, et hea töö, mees?

Tagasiside on suurepärane. 'Meistriteosest' ja 'ülikõvast' 'päris ägedani'. Suurim kriitika, mida olen saanud, on vist see, et naljalugu 'Staarluuletaja argipäev' ei sobi kompotti, kuid näiteks Genka jaoks on see albumil jällegi üks paremaid. Eredad seigad on näiteks kõik need korrad, kui inimestel pärast mu laivi patsu löömisest ei piisa ja emmates tänama tulevad. Üks meeldejäävamaid seiku on ka see, kui Pärnus plaadiesitlusel üks neiu pärast mu ülesastumist JOC-ga viis plaati soetas ja need sõpradele laiali jagas.

Kuulates seda ahjusooja ketast ja lugedes kõrvale Müürilehes ilmunud plaadiarvustust jõudsin nii mina kui tõenäoliselt enamik teisi inimesi Su sõnamängude ja riimimustriteni. Tihtipeale 'whoa' efekti tekitavad võrdlused ja riimimustrid kõlavad läbi terve albumi ja üheski loos ei ole mingisugust lati allalaskmist märgata. Kuidas Sul nende salmide ülesehitamine käib? Kas enne saad kuskilt mõne huvitava tausta ja lased tekstil voolata, või pigem sätid esimesena paika konkreetse teema, mingid tuumikud ja siis ehitad ülejäänud teksti nende ümber?

Kuidas kunagi. Üldjuhul dikteerib muusika flow, mis omakorda dikteerib lüürika.

Arvustus on lugemiseks üleval: http://www.muurileht.ee/plaadiarvustus-pok-uperkuut-2014-superbandiit/

Sellest tulenevalt kui kaua on Sul läinud maksimaalselt aega ühe salmi kirjutamisega.

Pole aimugi. Eks mulle ikka meeldi nendega tavaliselt kauem kui ühe öö jagu nokitseda. Mõnega läheb tunde, mõnega kuid, vastavalt tujule.

Alati on keeruline oma albumit mõne sõnaga kokku võtta, aga mille poolest erineb see album Su eelmisest?

Küpsem nii sisuliselt kui heliliselt ning enda üle naermise osakaal on ka kindlasti suurem.

Millist lugu on laivis kõige keerulisem esitada?

Ehk 'Staarluuletaja argipäeva', kuid seda ma ka ei esita. Läksin sõbra juurde stuudiosse umbes minutilist vahepala salvestama albumi jaoks, aga kuna õlu otsa ei saanud, sündis täispikk lugu. Küll aga võiks mõni inimene, kes ka päriselt laulda oskab, seda coverdada ja saaks ehk midagi suurepärast.

Kas keskmine räpikuulaja kontserdil enam üldse kuulab sõnu e. kas sisutiheda räppmuusika jaoks on Eestis publikut piisavalt?

Loodetavasti mingil väikesel määral ikka kuulab, kui delivery on tasemel. Ma ei ole keskmine räpikuulaja kontsertidel ega käi peaaegu, et üldse räpipidudel. Saan oma doosi kätte paar korda kuus hiphop'i kuulates.

Lihtsalt, et intrigeerida: kui keegi relvaähvardusel käsiks Sul ritta seada tähtsuse järjekorras erinevaid aspekte räpi juures (Sinu jaoks), siis millises järjekorras käivad: sõnum, riimide rohkus, biit, flow.

Flow, sõnum, biit, riimide rohkus.

Flow on kõige alus, sest mitte-voolav räppmuusika ei ole räppmuusika, vaid mingi eklektiline hõikamine, häälitsemine või muu veidrus, mida tihtipeale kuuleb näiteks siis, kui bassimuusikale räpitakse.

Tore oleks, kui sõnadel on mingi sisu. Küll aga ei pea sõnum artiklilikult tingimata pealkirja mahtuma.

Biit on minu jaoks ülioluline. Head räpparit kehva muusika saatel kuulata ikka ei viitsi. Küll aga on ta järjekorras tagapool seepärast, et räpil võib olla võlu ka a capella näol või lihtsate trummide saatel. Oluline on minu jaoks siiski sõnade sisukus või peen edastus. Kui riimide rohkus on eesmärk omaette, mille kõrval taandub sisukus, siis on oht riimide üleküllusele. Võin ka kribada ridu, kus peaaegu iga sõna riimub, aga sisuliselt midagi paeluvat selles ma ei leia.

Näiteks:
'viinanina Liina piinab kiivalt viimast tequila piiska,
lisaks kisab vihast isale, et lihtsalt tilgast ei piisa'

Samas on enamus sõnumeid kõikides kunstivormides üsna samad ja ilu peitub teostuses, sõnastuses, edastuses jne. Kindlasti ei säti ma neid nelja märksõna loometöös mingisse hierarhiasse ega piira ning vaeva ennast taoliste küsimustega. Aga relvaähvardusel ju korra võib:)

Üks esimesi singleid sellelt albumilt on 'Multitalent', kus väidad, et hiphopi võlu on kokkuhoiupoliitikas. Millises kontekstis kokkuhoiupoliitikat Sa silmas pead seda öeldes?

Mitmes kontekstis nagu tihtipeale mu tekstidele omane. Kokkuhoiupoliitika kui koosolemise võlu, kodukootus, lugupidamine jne.

Pisut enne Su albumi ilmumist korraldas Pealtnägija päris laheda eksperimendi, mille käigus lasti tuntud Eesti räpparitel räppida Eesti luuleklassikat. Mis sellest projektist arvasid? Kuidas räpimehed oma ülesandega hakkama said.. ja kui Sul palutaks räppida mõnd Eesti luuleklassikat, siis millise teosega tegemist oleks?

Põgusalt olen kursis, kuid eriti eredalt meeles pole need 'Pealtnägija' klipid. Üllatusin, et Reketi poole pöörduti, kuna ta mõnda aega eemal oli, kuid tema jäi ka enim meelde. Väga tõenäoline, et valiksin ise midagi elavate autorite ja Ji kirjastuse luuletajate seast.

Sattusin eile uurima üht tabelit kõige laiema sõnavaraga välismaistest räppartistidest. Kui Eestis tehtaks selline tabel, siis kes võiksid seal kõrgemal positsioneerida ja kuhu ennast sätiksid?

Julgen arvata, et küllap ma seal kuskil eesotsas platseeruksin, aga kindel selles pole. Oleks väga huvitav, kui keegi selle suure ettevõtmise kätte võtaks. Programmide viited ja muu info sai vist sealt samast kohast, kus välismaiste hiphop-artistide pingerida üleval on.

Albumil teevad kaasa mitmed taustamehed ja sulesepad. Miks just nemad? Kas on lisaks neile veel tegelasi, kellega koostööd sooviksid teha enne kui 65?

Eks koostöö sünni ikka üksteisele sümpaatsena tunduvate artistide vahel ja olen üldse üsna avatud kõikidele pakkumistele. Chalice’i reff oli hädavajalik loos 'Need õiged'. JOCl on ülimõnus hääl ja muidu chill vana, kellega mõned korrad nüüdseks üheskoos kontsertigi antud. Kulgur on mõnusa laid-back voolavusega, Skips teeb oma räpioskusega silmad ette 95% eesti räpparitele. Koostöömõtteid on nii palju, et enne munemist kaagutada ei taha.

'Uperkuut' ei jää loodetavasti Su viimaseks üllitiseks. Millised on tulevikuplaanid? Uus maailmarännak ja uus album või on mingid muud mõtted? Kas lähiajal on POK Eesti räpipõllule külvamas ka miskit uut?

Kindlasti ei jää viimaseks. Tulevikuplaanidest vara rääkida, kuid värskeim üllitis sai valmis alles sel nädalal ja kannab pealkirja 'Gigoloogika'. Soundi keeras Critikal ja kodulinna plikad toetasid mõne noodiga. Loodetavasti saan ka varsti tuule tiibadesse ja üle mõne ookeani. I will rap for food and plane tickets. Nii et kutsuge esinema!:)

Shoutoutid!?

Väljas on 30 kraadi ja ma ei viitsi kellegi peale karjuma hakata ega valju häälega hüüdma. Müts maha ja musi püksi nende ees, kellele 'Gigoloogika' meeldib ja kohtumisteni. Järgmine live on EHHFi esimesel päeval kell 20.00! ;)

Mina tänan!

Tsu tsu frei!

Poki värskeim lugu 'Gigoloogika' on üleval tema soundcloudis. Kuula, lae alla ja jaga sõpradele ka, sest Sa tead, et Su sõbrad tahavad head muusikat coolata!
Usutles Kevin Poll

Kommenteeri 
EHH.ee - mis ja kes  Koostöö EHHiga  Kontakt